وبلاگ آرتا پرواز

بلیط هواپیما ، آشنایی با ویژگی های بلیط هواپیما چارتر

اگر اهل سفر هستید و با هواپیما به شهر ها و یا کشور مقصد سفر می کنید، بهتر است تا با انواع بلیط  هواپیما از قبیل بلیط هواپیما چارتر و سیستمی آشنا شده و از مزایا و معایب هر یک آگاهی حاصل کنید تا در صورت اقدام برای سفر بتوانید پرواز بی دغدغه و آسانی را داشته باشید.

بلیط چارتر چیست؟

چارتر را در اصطلاح می توان دربست گرفتن معنا کرد و تنها به پرواز اطلاق نمی شود، بلکه شامل اتاق های هتل ها و یا سایر وسایل نقلیه از قبیل قطار و … نیز می شود. گاهی یک شرکت و یا یک شخص تمامی صندلی های هواپیما و یا تعدادی از آن ها را برای مدت زمان مشخصی اجاره می کند که به آن چارتر کردن گفته می شود. برای مثال یک شرکت بزرگ و معتبر در طول هفته حداقل 3 بار تعدادی از افراد خود را برای انجام ماموریت به شهری دیگر می فرستد، این شرکت با توجه به تعداد افراد و روز های مشخص شده، پرواز را برای کارمندان خود چارتر می کند. قطعا بلیط هواپیما چارتر از نظر هزینه بسیار به صرفه تر خواهد بود.

مزایای بلیط هواپیما چارتر چیست؟

بلیط هواپیما چارتر نیز مزایا و معایبی دارد که اما در مقایسه با بلیط سیستمی از طرفداران بیشتری برخوردار است. یکی از ویژگی های بارز این نوع از بلیط، متغیر بودن قیمت این بلیط در مناسبت های مختلف می باشد. آژانس های هواپیمایی ترجیح می دهند تا تمامی بلیط هواپیمای چارتر خود را حتی با سود کم به فروش برسانند در نتیجه گاهی ممکن است بهای یک بلیط هواپیما چارتر به اندازه یک بلیط اتوبوس باشد. برای مثال در فصولی از سال که معمولا سفر ها کم می شوند و یا سفر به مقصدی خاص در یک بازه زمانی که سفر به آن جا کم می باشد، می توانید بلیط هواپیما چارتر را با هزینه ای بسیار کم خریداری کنید. از ویژگی های دیگر پرواز چارتری مشخص بودن تاریخ پرواز از قبل می باشد که این امکان را به شما می دهد تا در ماه های شلوغ دیگر دغدغه نبود بلیط را نداشته باشید.

 

بلیط لحظه آخری چیست؟

 بلیط لحظه آخری اصطلاحی است که قطعا به گوش هر گردشگری رسیده است. افرادی که همیشه چمدان به دست و آماده سفر هستند می توانند سایت های مربوط به شرکت های هواپیمایی را دنبال کرده و بلیط هواپیما چارتر را که در لحظه آخر با نازل ترین قیمت به فروش می رسد را تهیه کنند. این یک معامله ای است که دو سر برد است چرا که هم چارتر کننده با فروش بلیط خود سود کرده است و هم مسافر با هزینه ای پایین به سفر رفته است.

 

 

تفاوت بلیط هواپیما چارتر با سیستمی در چیست؟

قیمت بلیط هواپیما چارتر متغیر می باشد این در صورتی است که هزینه بلیط سیستمی بر اساس تعرفه مشخصی می شود و قابل تغییر نیست. از دیگر تفاوت های این دو نوع بلیط هواپیمایی می توان به تفاوت قیمت بلیط ها برای بزرگسالان و کودکان اشاره کرد، در صورتی که بلیط هواپیما چارتر برای تمامی سنین یکسان می باشد. بلیط چارتری قابل استرداد نیست در حالی که بلیط هواپیمای سیستمی را در صورت لزوم می توانید کنسل کرده و با کسر هزینه ای به عنوان جریمه، مابقی مبلغ پرداختی خود را پس بگیرید. البته به تازگی، با توجه به شرایط خاصی شما می توانید همانند بلیط سیستمی، بلیط هواپیما چارتر را کنسل کنید. در صورتی که امکان کنسلی در سفرتان وجود دارد بهتر است از بلیط سیستمی به جای چارتری استفاده کنید.

دردسر های بلیط هواپیما چارتر چیست؟

متغیر بودن هزینه بلیط چارتری می تواند یک مزیت باشد اما این بلیط گاهی دردسرهایی نیز با خود به همراه دارد. همان طور که گفته شد این نوع بلیط کنسلی ندارد و یا اگر گاها در شرایطی خاص شاهد کنسل کردن بلیط چارتری شدیم، ممکن است مبلغی که آژانس هواپیمایی بابت خسارت کسر می کند پولی معادل مبلغ اصلی بلیط شما باشد. از دیگر دردسر های بلیط هواپیما چارتر می توان به این موضوع اشاره کرده که، در صورتی که مشکلاتی از قبیل گم شدن بار، تاخیر در زمان پرواز یا … رخ دهد آژانسی که پرواز را چارتر کرده است هزینه ای را به عنوان خسارت تقبل نخواهد کرد و مسئولیت آن بر عهده شرکت هواپیمایی می باشد. بلیط سیستمی برای رده سنی 2-12 سال حدودا نصف قیمت می باشد این در حالی است که بلیط چارتری برای تمام سنین یک قیمت می باشد.

 

مطالب مرتبط:

خرید بلیط هواپیما چارتر بیشتر بشناسید ، معایب و محاسن بلیط چارتر را بدانید , آرتا