وبلاگ آرتا پرواز

| بلیط هواپیما شیراز | اطلاعاتی در مورد مجموعه تخت جمشید و سفر به این مجموعه

تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که سال ها به عنوان پایتخت هخامنشیان شناخته می شد. این شهر باستانی امروزه به یکی از مقاصد گردشگری در ایران تبدیل شده و افراد می توانند با تهیه ی بلیط هواپیما شیراز به این شهر رفته و از آثار تاریخی آن دیدن کنند. شما می توانید برای خرید بلیط هواپیما شیراز و بازدید از مجموعه ی تخت جمشید از طریق سایت ما اقدام کنید.

تخت جمشید

این سازه ی تاریخی که جزء آثار تاریخی ارزشمند ایران به شمار می‌رود، 25 قرن پیش و در زمان داریوش ساخته شد و پس از آن نوادگان داریوش، تغییرات کوچکی در آن ایجاد کردند. مجموعه ی تخت جمشید از هفت کاخ جداگانه، دو ستون سنگی، ستون‌ها و پلکان‌ها تشکیل شده و نزدیک به 3 هزار نقش برجسته روی بناهای مختلف آن وجود دارد. این شهر تاریخی توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد. ولی هنوز ویرانه‌هایی از این شهر باقی مانده است و آن را به یک مقصد گردشگری جذاب تبدیل کرده است. شما هم می‌توانید با تهیه ی بلیط هواپیما به مقصد شیراز از این آثار تاریخی ارزشمند دیدن کنید.

سازه ی تخت جمشید

وسعت کامل مجموعه تخت جمشید چیزی حدود 125 هزار مترمربع است. تخت جمشید روی یک سکو واقع شده است که 8 تا 18 متر بالاتر از جلگه ی مرودشت واقع شده است. در ساخت این اثر، مجموعه‌ای از معمارها از قسمت‌های مختلف کشور گرد هم آمده‌اند و یکی از بی‌نظیرترین سازه‌های جهان را پدید آورده‌اند. ساخت مجموعه ی تخت جمشید حدود 150 سال به طول انجامیده است.

از همان ابتدا این سازه به عنوان یک مجموعه ساخته شده است چرا که از همان آغاز ساخت، بناها در میان سنگ‌ها کنده شده بود و دهانه‌هایی برای استفاده‌های بعدی در آن قرار داده شده بود. همچنین وجود شبکه‌ی آب‌های زیرزمینی و فاضلاب این موضوع را تأیید می‌کند. در ادامه مهم‌ترین قسمت‌های تخت جمشید را که در صورت خرید بلیط هواپیما و سفر به شیراز باید از آن‌ها دیدن کنید، به شما معرفی می‌کنیم.

کاخ های تخت جمشید

مجموعه ی تخت جمشید دارای کاخ‌های متعددی است که هر کدام برای اهداف مختلف استفاده می‌شدند. بزرگ‌ترین کاخ این مجموعه، کاخ آپادانا است که متعلق به داریوش و خشایار شاه بوده است. این کاخ 3 متر از دروازه ملل و حیاط قسمت شمالی و شرقی بلندتر است و برای ورود به کاخ دو پلکان ورودی در سمت شمال و شرق وجود دارد. تالار مرکزی این کاخ وسعت و شکوهی بی‌نظیر داشته و گنجایش حدود 10 هزار میهمان را داشته است.

از دیگر کاخ‌های تخت جمشید می‌توانیم به کاخ تچر که کاخ اختصاصی داریوش و آیینه خانه مشهور بوده و کاخ هدیش که کاخ اختصاصی خشایارشاه بوده است، اشاره کنیم. علاوه بر این کاخ‌ها، کاخ “ه”، کاخ”ج”، کاخ”د”، کاخ “سه دری”، کاخ “صد ستون” و حرم‌سرا از سایر کاخ‌های این مجموعه هستند که با تهیه بلیط هواپیما و سفر به شیراز می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

دروازه ملل

در قسمت شمال شرقی مجموعه تخت جمشید که ورودی اصلی مجموعه بوده است، کاخ کوچکی در بالای پلکان وجود دارد که کاخ دروازه ملل نامگذاری شده است. این کاخ کوچک از آن جهت اهمیت بالایی داشته که محل ورود نمایندگان کشورهای مختلف به داخل کاخ بوده است و افراد برای رسیدن به قسمت های اصلی مجموعه ی تخت جمشید باید از آن عبور می کردند.

به همین دلیل بود که سازندگان مجموعه، این بنا را بسیار باشکوه ساخته اند تا نشان دهنده ی قدرت و بزرگی مجموعه تخت جمشید باشد. اگر بلیط هواپیما شیراز را تهیه و به این مجموعه سفر کردید، حتماً سری به دروازه ملل بزنید.

شبکه ی آبراه های زیرزمینی

این شبکه های زیرزمینی که معمولاً هم به چشم نمی آیند، در زیر تمام کاخ های مجموعه وجود دارند. طراحان مجموعه برای خروج سیلاب محلی در قسمت جنوبی صفه در نظر گرفته اند و همچنین معابری نیز برای عبور آب و فاضلاب وجود دارد. هنوز آثاری از این آب راه ها که حدود 2 کیلومتر طول داشتند، در مجموعه ی تخت جمشید به جا مانده که در صورت تهیه بلیط هواپیما و سفر به آنجا می توانید از آن ها دیدن کنید.

کتیبه ها و سنگ نگاره ها

بیشتر اطلاعاتی که در مورد تخت جمشید به دست آمده است، به لطف حکاکی های دیوارها و سنگ و گل نوشته هایی است که از آن زمان به جا مانده است. در این مجموعه کتیبه های مختلفی از پادشاهان ساسانی و هخامنشی که به زبان های فارسی و عربی نوشته شده است، وجود دارند که نشان دهنده ی فرهنگ آن دوره است.

مسیر دسترسی و آدرس تخت جمشید

تخت جمشید در دامنه ی کوهی به نام کوه رحمت واقع شده است. این اثر تاریخی در حوزه ی شهرستان مرودشت در فاصله 57 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است. مرودشت همچنین فاصله 930 کیلومتری با تهران دارد و سفر با ماشین می تواند سخت و طولانی باشد، بنابراین تهیه بلیط هواپیما و سفر با هواپیما گزینه ی مناسبی است.

خرید بلیط هواپیما شیراز

برای سفر به تخت جمشید و بازدید از این اثر تاریخی بی نظیر می توانید از راه های زمینی یا هوایی استفاده کنید. با توجه به مسیر طولانی برای اکثر شهرها، سفر زمینی خسته کننده خواهد بود. بنابراین خرید بلیط هواپیما و سفر از راه هوایی برای اکثر افراد به صرفه تر خواهد بود.

برای خرید بلیط هواپیما به مقصد شیراز می توانید از طریق اینترنتی اقدام به تهیه ی بلیط کنید یا به صورت حضوری به شرکت های مسافرتی مراجعه کنید. با توجه به سهولت خرید اینترنتی و امکان مقایسه آسان قیمت ها، اکثر افراد این راه را برای خرید بلیط هواپیما انتخاب می کنند. شما می توانید برای خرید بلیط هواپیما به مقصد شیراز و بازدید از مجموعه ی تخت جمشید، از خدمات سایت ما استفاده کنید. با خرید بلیط هواپیما از سایت ما می توانید با قیمتی مناسب به شیراز و سایر شهرهای کشور سفر داشته باشید.